قاعده آمريكايی محافظه کار و اصلاح طلب شناسی

برگرفته از سايت مطالبه::لينکش همين بغله کلتا بچرخون اهاااااديديش حالا ؟؟!!!!

يك روزنامه انگليسي معرفي رئيس جمهوري جديد ايران را به عنوان يك فرد «تندرو» نادرست خواند.
روزنامه «گاردين» در مقاله اي به قلم «نيل كلارك» با بررسي مفهوم «تندروي» در ادبيات، به تناقض هاي موجود در نسبت دادن صفت تندرو به افرادي همچون «محمود احمدي نژاد» پرداخت.
در اين مقاله با عنوان «اصلاح طلبان و تندروها» آمده است: رسانه هايي مانند سي.ان.ان، فايننشال تايمز و وال استريت ژورنال دائماً از رهبراني مانند احمدي نژاد، هوگو چاوز و الكساندر لوكاشنكو به عنوان چهره هاي تندرو نام مي برند.
تندرو كيست و چرا بعضي رهبران جهان تندرو قلمداد مي شوند و بعضي ديگر ميانه رو و يا اصلاح طلب؟
در كتاب لغت، تندرو به معناي قاطع و انعطاف ناپذير است. پس چرا از اين لغت به صورت گزينشي براي توصيف برخي افراد استفاده مي شود؟
در حالي كه احمدي نژاد در ابتداي راه پيروزي خود قرار گرفته است، در چهار سال گذشته نخست وزير بلغارستان برنامه خصوصي سازي را به حدي در كشورش پيش برده است كه حتي خانم «تاچر» نيز بايد به وي رشك برد.
علاوه بر اين برنامه هاي اقتصادي نخست وزير بلغارستان موجب شده است كه نيمي از هشت ميليون نفر جمعيت اين كشور زندگي را با كمتر از روزانه دو يورو سپري كنند.
با اين وجود، برخلاف چاوز و يا احمدي نژاد، نخست وزير بلغارستان به خاطر اعمال سياست هاي «قاطعانه» و «انعطاف ناپذير» تندرو تلقي نمي شود.
نخست وزير مجارستان نيز بتازگي طرحهايي را براي خصوصي سازي بهداشت و درمان در اين كشور اعلام كرد.
مجارستان بودجه اي براي بيمارستان هاي خود ندارد اما دولت آن كشور 7/7 ميليون پوند جهت خريد موشك هاي هوا به هوا از آمريكا و 34/5 ميليون پوند نيز جهت تطابق نيروهاي خود با ناتو هزينه كرد.
در نظر بسياري از افراد، ترجيح دادن تسليحات به بهداشت و درمان مردم، سياستي انعطاف ناپذير است اما رسانه هاي غربي وي را يك اصلاح طلب ميانه رو مي نامند.
قاعده آمريكا اين است كه اگر رهبري كشور خود را در راستاي تامين منافع سرمايه هاي بين المللي و همچنين سياست خارجي خود را مطابق رضايت آمريكا پيش ببرد، صرف نظر از اينكه تا چه ميزان سياست هاي افراطي اعمال مي كند، ميانه رو، اصلاح طلب و يا مدرن گرا است.
از طرف ديگر، اگر رئيس جمهوري، كشور خود را براساس منافع مردم اداره و از پرداخت خراج به قدرتمندترين امپراطوري جهان خودداري كند، وي تندرو تلقي مي شود.
احمدي نژاد از نگاه آمريكايي ها يك رئيس جمهوري تندرو است، نه به اين خاطر كه وي در برخي اصول محافظه كارانه اجتماعي و مذهبي، با رهبران غيرتندرو عربستان سعودي و يا كويت مشترك است، بلكه به اين خاطر كه وي به طبقه كارگر ارزش گذاشته و به دفاع از حق كشور خود براي برخورداري از انرژي هسته اي پرداخته است.
لوكاشنكو نيز نه به خاطر اعمال سياست هاي مستبدانه بلكه به خاطر اعمال سياست هاي اقتصادي سوسياليستي، تندرو تلقي مي شود.
واقعيت اين است كه همين سياستها موجب شده است كه اقتصاد روسيه سفيد از رتبه 68 به رتبه 49 در آمار رسمي سازمان ملل ارتقا پيدا كند.
تندرو قلمداد شدن هوگو چاوز (رئيس جمهور ونزوئلا) نيز نه به اين خاطر است كه وي زماني رهبر يك كودتاي ناموفق بوده بلكه به اين خاطر است كه او خواستار بهره مند كردن مردم خود و نه شركتهاي آمريكايي از ثروت نفت ونزوئلا است.
دليل اينكه افراد ذكر شده در بالا تندرو نام گرفته اند، صرفاً دفاع آنها از منافع مردم خود است.
از نظر كساني كه واقعاً خواستار برقرار شدن عدالت اجتماعي و مهار هيولاي آمريكا هستند، هرچه بيشتر تندروها و هرچه كمتر ميانه روها با راي مردم به قدرت برسند بهتر است

 

/ 6 نظر / 8 بازدید
حاج حميد

اللهم صل علي فاطمه و ابيها و بعلها و بنيها بوي بهشت زمين را فرا گرفت و عالم و خاك بر ملكوت طنازي كرد . آسمان ماه را به زيز ابر برد و غنچه از خجلت ، شكفتن را فراموش كرد. نوري از عالم بالا ،گلي از عالم معنا و حوريه اي از فردوس رحمن ، هديه ي الهي بود بر رسول امي ميلاد دخت رسالت ، كفو ولايت ، ‌مادر امامت ،‌ درياي طهارت ،‌ خلاصه ملك و ملكوت و عصاره رتبه جبروت بر زهرائيان مبارك باد.

آبی روشن

سلام خوبی ممنون که سر زدی .از دامن اين دکتر دست نکش که درست اومدی...

honadi

سلام.............با اينکه خيلی خوبين ولی سالی يه بار به روز ميشويد........... و اين خيلی بده...يا علي

طلبه اي از نسل سوم

سلام می بينيم که خونه تون رو رنگ کردين و ديگه وبلاگتون مثل دلتون سياه نيست!!! ... نيمه شب ها که به آسمان رفتيد ما را هم دعا کنيد یا علی